Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Попкова Л. М. Внесок Н. Я. Фрідьєвої у міжнародне визнання Харківської наукової бібліотечної школи

УДК 02
Попкова Людмила Миколаївна
Студентка 4  курсу заочного відділення напряму підготовки  
«Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія»
Харківської державної академії культури 
пошт. адреса: ХДАК, Бурсацький узвіз, 4, м. Харків 61057, Україна
e-mail: lomvassa@yandex.ru  
 
ВНЕСОК Н. Я. ФРІДЬЄВОЇ У МІЖНАРОДНЕ ВИЗНАННЯ ХАРКІВСЬКОЇ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕЧНОЇ ШКОЛИ
 
Ключові слова : бібліотекознавство, Харківська наукова бібліотечна школа, Надія Яківна Фрідьєва
Ключевые слова: библиотековедение, Харьковская научная библиотечная школа, Надежда Яковлевна Фридьева
Key words: library science, Kharkiv academic library school, Nadezhda Iakovlevna Frideva
 
   Міжнародне визнання ХНБШ сталося на початку ХХ ст. трудами адептів бібліотечної справи Харкова, пізніше свою частину у цей процес внесла і Н.Я.Фрідьєва. 
   Хорст Кунце (1909-18.07.2000), професор, генеральний директор Національної бібліотеки Немецької демократичної республіки (НДР) (1950-1977г.), працюючи у Східній зоні Німеччини в умовах Радянської військової адміністрації Німеччини (РВАН), з 1948р. викладав бібліотечну справу в університетах Берліна і Галле [3]. Х. Кунце активно сприяв професійним контактам бібліотекарів Східної Німеччини з колегами з інших країн. До створення в березні тисячі дев’ятсот шістдесят четвертого року Німецького бібліотечного Союзу (з 1972 р.− Бібліотечного Союзу НДР) і виробленням ним важливої «Постанови про бібліотeки» (1968 р.), Хорст Кунце ініціював у 1962 р. проведення міжнародної бібліотекознавчої конференції у Берліні. До 1962 року Х. Кунце і Н. Я. Фрідьєва були знайомі, тому що у 1960-му році Н. Я. Фрідьєва редагувала деякі роботи Х. Кунце. Співавтор знаменитої роботи 1927 року випуску «Вивчення читача: (досвід методики)», Н. Я. Фрідьєва у 60-х рр. ХХ ст. відзначала своїми працями «бібліотекознавство як науку». Вона визначала бібліотекознавство як науку про принципи побудови роботи бібліотек та бібліотечної справи, про організацію і методи роботи, а предмет бібліотекознавства − суспільні функції бібліотеки [2]. Н. Я. Фрідьєва була запрошена для виступу з лекціями на цю конференцію у Берліні [1]. Але в умовах СВАГ і КДБ візит Н. Я. Фрідьєвої на міжнародну бібліотекознавчу конференцію в Берліні було скасовано без пояснення причин. Шкода, бо без досвіду Н. Я. Фрідьєвої як методиста, в подальшому «Постанова прo бібліотeки» (1968 р.) Німецького бібліотечного Союзу (НБС) мала нарікання [3] щодо відірваності методичного керівництва від теорії і практики бібліотечної справи. Якби ця поїздка відбулася, то і сама Н. Я. Фрідьєва у НДР мала б нагоду дізнатися із прешоджерел про родовід свого дивного, можливо, давньогерманського прізвища, прізвища, яке сміливо можна віднести до світового мультікультурного явища. 
   Вшановуючи пам’ять про визначного бібліотекознавця, до 120-річчя від дня народження Н. Я.  Фрідьєвої в серіях «Видатні педагоги Харківської дер-жавної академії культури» та «К биобиблиографии деятелей библиотековедения» за підтримки відділення «Бібліотекознавства» Міжнародної академії інформатизації при ООН вийшов друком біобібліографічний покажчик [4] – перше у вітчизняному бібліотекознавстві видання, «ключ знань» до її діяль-ності на ниві ХНБШ, видання, що всебічно висвітлює Н. Я. Фрідьєву як українського ученого-бібліотекознавця, непересічну особистість, достойного представника харківської наукової бібліотечної школи,.
   Особливе почуття викликає вихід у світ цього персонального бібліо-графічного покажчика Н. Я. Фрідьевої, «ключа знань» до її діяльності, ще й тому, що він продовжив чудові традиції ХНБШ в галузі бібліографії, покладені в основу ХНБШ безпосередньою участю самої Надії Яківни як носія традиції бібліографічної школи Харьківського університету, в бутність її завідуючої консультативно – бібліографічного відділу ЦНБ Харківського університету, де 70 років тому був випущений персональний бібліографічний покажчик В. Н. Каразіна − перша велика бібліографія, створена в ЦНБ Харьківського університету. Вона включала більш 600 джерел, над пошуком яких трудилися наукові діячі Харківського університету, вони ж і соратники Надії Яківни − Е. С. Беркович, Л. І. Гуревич, В. А. Станішевський, Р. І. Штрайміш, відображаючи різнобічну діяльність В. Н. Каразіна . 
   На сьогодняшній день серед російських бібліотекознавців гостро стоїть питання необхідності вивчення трудів Д. А. Балики і Н. Я. Фрідьєвої уральсько-сибірського періоду їх діяльності з обов'язковим включенням їх у науковий обіг джерел з історії книжкової культури Росії [5].
   Наукові досягнення Н. Я. Фрідьєвої за часів радянської влади були ви-знані у соціалістичних країнах, і зараз, коли вийшов бібліографічний покажчик Н. Я. Фрідьєвої, визнані  на міжнародному рівні, на рівні ООН. Тема вшануван-ня образу визначного українського бібліотекознавця із світовим ім'ям і педа-гогиню у найкращих проявах концепцій сучасної педагогіки «самоосвіти» та «самодисципліни», доброї, скромнної і порядної людини, лідера, що уособлює у наших очах цілковиту відданість бібліотечній справі і являє усьому світові яскравий образ представника ХНБШ, ще вище піднімає авторитет Харківської наукової бібліотечної школи, якою усі ми пишаємося. 
Список літератури
1. Березюк Н. Наша история. Библиотековед Надежда Яковлевна Фридьева: опыт биографического исследования. (К 120-летию со дня рождения) / Н. Березюк А. Соляник // Научные и технические библиотеки. – 2015. — № 1 — С. 81–96 .
2. Сєдих В. Бібліотечний Харків у ХІХ ст. — на початку ХХ ст. за історичними розвідками Н. Я.Фрідьєвої / В. Сєдих // Вісник Харківської державної академії культури : зб. наук. пр. / за заг. ред. В. М. Шейка. — Харків: ХДАК, 2014. —Вип. 45. — С. 203–211. — С. 211
3. Сергеева Н. Современные тенденции развития сети государственных массовых библиотек Германской Демократической Республики: автореферат диссертации / Н. Сергеева — Ленинград, 1984. — 225 с. — Режим доступа: disser Cat http://www.dissercat.com/content/sovremennye-tendentsii-razvitiya-seti-gosudarstvennykh-massovykh-bibliotek-germanskoi-demokr#ixzz3fLEpXhR9 
4. Шевченко М. Надія Яківна Фрідьєва – видатний український бібліотекознавець і педагог / М. Шевченко // Бурсацький узвіз : газ. Харк. держ. акад. культури. — 2014. — № 3 (25), трав. — Електрон. аналог: режим доступу: http://www.ic.ac.kharkov.ua/Gazeta/2014-05-N3.pdf  65. 
5. Яковенко A. Музей библиотековедения в Томске (1919-1921) — малоизученная страница истории книжной культуры России. / A. Яковенко — Томск, 2012. — Режим доступа:http://elib.tomsk.ru/elib/data/2012/2012-0208/2012-0208.pdf 
 

Надійшло: 12.05.2016  

На нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека ім. В. Г. Бєлінського

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 097-158-98-41.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 18.00
Вихідний день – вівторок, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського
2011-2024