Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Центральна міська бібліотека
ЦБС Шевченківського району м. Харкова

Центральна міська бібліотека

Комунальний заклад культури «Центральна міська бібліотека централізованої бібліотечної системи Шевченківського району м. Харкова» (КЗК «ЦМБ ЦБС Шевченківського району м. Харкова») є правонаступником державного комунального закладу культури «Центральна міська бібліотека ім. В. Г. Бєлінського централізованої бібліотечної системи Шевченківського району м. Харкова» (КЗК «ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського»).

Центральна міська бібліотека - провідний просвітницький, культурний, інформаційний центр міста, методичний центр для публічних бібліотек міста й головна бібліотека ЦБС Шевченківського району. Центральна міська бібліотека входить до системи бібліотек Міністерства культури України, мережі публічних бібліотек м. Харкова та підпорядковується Департаменту культури Харківської міської ради, Відділу культури по Шевченківському району Департаменту культури Харківської міської ради.

Станом на 01. 01. 2019 рік структура бібліотеки складається з адміністрації, чотирьох відділів: методико-інноваційний відділ, інформаційно-бібліографічний відділ, відділ обслуговування (абонемент, читальний зал з Інтернет-залом), відділ комплектування та обробки літератури. Загальна кількість працівників за штатним розписом складає 26 осіб.

Центральна міська бібліотека має універсальний, з переважанням художньої літератури та літератури гуманітарного напрямку, фонд, який вміщує різні види документів російською та українською мовами. Станом на 01. 01. 2019 р. налічує 111 358 примірників. Особливе місце належить збору і зберіганню документів з автографами і дарчими написами авторів.

Довідково-пошуковий апарат бібліотеки складається з Системи каталогів та картотек (генеральний алфавітний каталог, читацький алфавітний каталог, читацький систематичний каталог, краєзнавчий каталог, періодична картотека статей), довідкового фонду, фонду бібліографічних видань.

Станом на 30. 06. 2019 р. «Електронний каталог Корпоративної мережі публічних бібліотек міста Харкова», що ведеться з 2007 р., містить 120 693 бібліографічних записів на всі види документів та об'єднує в собі інформацію про фонди публічних бібліотек м. Харкова. Поповнюється він за рахунок бібліографічних записів на нові надходження документів, а також ретроконверсії фондів.

З 2016 року Електронний каталог Корпоративної мережі публічних бібліотек міста Харкова доступний користувачам Інтернет.

У бібліотеці щорічно обслуговується близько 6 тис. користувачів, видається понад 107 тис. примірників літератури, кількість відвідувань становить понад 41 тис., близько 29 тис. звернень на сайт і понад 81 тис. відвідувань сторінок.

Центральну міську бібліотеку відрізняє різноманіття різних форм дозвільної та просвітницької діяльності.

Протягом п'яти років Центральна міська бібліотека проводить літературний конкурс духовно-філософської та громадянської поезії (прози) «Людина. Доля. Епоха». У 2011 році - до 200-річчя В. Г. Бєлінського. З 2012 року Конкурс стає міжнародним. У 2013 році, за підтримки Харківського міського департаменту культури, стає щорічним. З'являються нові номінації, звучать нові імена: до 70-річчя визволення Харкова відкрита номінація «Моє місто», а через рік - номінація «Молоді голоси». Щорічно видається альманах «Людина. Доля. Епоха».

Протягом багатьох років в бібліотеці працює літературно-музична вітальня «Слобожанщина». Щочетверга в бібліотеці проходять цікаві зустрічі з відомими письменниками, науковцями, краєзнавцями і музикантами міста.

Клуби «Собеседник», «Лада», «Литterra», «Нива» пропонують всім шанувальникам літератури та мистецтва захоплюючі лекції, музичні вечори.

За підсумками щорічного творчого конкурсу «Грані майстерності» міжнародного жіночого клубу духовного спілкування «Лада» видається літературно-художній альманах «Я - жінка ...».

З 2010 року ЦМБ активно співпрацює з Програмою «Бібліоміст», яка сприяє модернізації бібліотек, забезпеченню бібліотек України комп'ютерною технікою, та бере участь в конкурсах. Перемога у другому раунді конкурсу «Організація Нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» дозволила оновити комп'ютерний парк Центральній міській бібліотеці та трьох бібліотек ЦБС: Центральна дитяча бібліотека, бібліотеки сімейного читання, бібліотеки сімейного читання № 11, які брали участь в написанні проекту. Співробітники ЦМБ брали активну участь в конкурсах «Сучасний бібліотекар», тренінгах та навчальних семінарах, що проводилися програмою «Бібліоміст», в декількох «Ярмарках інноваційних бібліотечних послуг» в Києві та Луганську.

15 жовтня 2013 року в Центральній міській бібліотеці за підсумками Бібліотечних ярмарків в рамках співпраці з програмою «Бібліоміст» відбувся Круглий стіл «Шляхи розвитку публічних бібліотек».

На базі Центральній міській бібліотеці і бібліотек ЦБС Шевченківського району діють інтерактивні центри служби інформаційної допомоги громадянам «Громада - бібліотека - влада». Діяльність, яких спрямована на задоволення потреб в області права найширших верств населення.

Заняття Комп'ютерної грамотності для літніх людей «Комп'ютерний лікнеп», он лайн - навчання англійської мови, а також доступна інформація в допомогу навчанню, профорієнтації, пошуку роботи.

Розвиток громадської активності, співпраця з різними організаціями особливо актуальні сьогодні і сприятливо діють на діяльність бібліотеки. Протягом багатьох років бібліотека активно співпрацює з музеями міста, творчими спілками, організаціями, в тому числі і громадськими.

Результат співпраці з Харківською академією дизайну і мистецтв - можливість постійно виставляти в читальному залі бібліотеки роботи студентів академії, зустрічатися з молодими художниками і їх наставниками.

Студенти і викладачі Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія» допомагають переводити сторінки сайту ЦМБ на англійську мову.

Упродовж багатьох років важливим у діяльності Центральної міської бібліотеки як методичного центру міста залишаються моніторинг діяльності мережі публічних бібліотек, збирання статистичної інформації щодо різних аспектів роботи бібліотек міста, проводяться семінари, надається консультативна та практична допомога, підтримання та розвиток корпоративних проектів, організація різноманітних конкурсів, акцій та інших заходів на підтримку книги та читання.

Активну підтримку серед бібліотекарів міста отримали конкурси, організовані ЦМБ: «Загальноміський огляд-конкурс бібліотечних заходів до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченко» (2014), «Загальноміський огляд - конкурс «Реклама - як спосіб просування до успіху»! (2015), «Загальноміський огляд-конкурс серед публічних бібліотек міста Харкова на кращий буктрейлер» (2016).

ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського співпрацює з ОМНЦ підвищення кваліфікації працівників культури і служить базою для курсів підвищення кваліфікації бібліотечних працівників.

С Факультетом соціальних комунікацій Харківської державної академії культури 20 травня 2016 року була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція – брейнстормінг «Публічна бібліотека - соціокультурний центр регіону: технології, розваги, дизайн».

На базі ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського працюють постійно діючі курси комп'ютерної грамотності для співробітників бібліотек ЦБС. Навчання ведеться за різними напрямками, зокрема роботі в програмі «Absotheque Unicode», проводяться індивідуальні консультації.

Офіційний веб-сайт Центральної міської бібліотеки функціонує активно з кінця 2011 року.

Сторінки в соціальних мережах активні в  Facebook з 2013 року. У 2015 році створено тематичний блог «Душі прекрасні пориви...» , де публікуються творчі роботи наших читачів. Відеоролики в YouTube , електронні газети ....

У 2015 році на сайті з'явився інтерактивний ресурс «Знайти найближчу до мого дому бібліотеку», який допоможе знайти найближчу до користувача бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами.

Продовжує активно працювати віртуальна довідкова служба «Запитай у бібліографа», «Запитай у психолога», «Запитай у юриста», яка дає можливість розширити зону обслуговування за рахунок віддалених користувачів, дозволяє абонентам, що знаходяться поза бібліотекою, за допомогою консультанта значно скоротити час самостійного пошуку і отримати кваліфіковану відповідь провідних фахівців. Крім того, на сайті бібліотеки в режимі онлайн чергує бібліограф. Це дозволяє швидко виконувати запити, як ніби діалог відбувається безпосередньо в бібліотеці.

Співробітники Центральної міської бібліотеки і чотирьох бібліотек-філій ЦБС Дзержинського району (№ 22, № 17, № 11 та бібліотека сімейного читання) взяли участь в проекті IREX / Україна «Моя нова поліція: громадська підтримка реформи Національної поліції», що допомагає вибудувати довіру і встановити плідні відносини між новою поліцією і громадянами.

Бібліотека є членом Української бібліотечної асоціації (УБА).

За успіхи в організації бібліотечної справи колектив ЦМБ неодноразово нагороджувався Почесними грамотами виконкому Харківської міської ради, Шевченківської районної ради м. Харкова, а також Асоціації сучасних інформаційно-бібліотечних технологій. Асоціація козацьких організацій Слобожанщини удостоїла бібліотеку званням «Почесною Берегині Козацтва Слобожанщини».

Вагомий внесок у розвиток бібліотеки зробили директори, які в різні роки очолювали ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського, зокрема: Аверновіч Надія Никифорівна (1934–1944), Черкас Зінаїда Станіславівна (1944–1948), Хесина Марія Іллівна (1948–1959), Сазонова Марія Іванівна (1959–1985), Гамзе Зінаїда Семенівна (1986–1995), Фісенко Галина Василівна, лауреат міської премії 2008 року в галузі культурно-освітньої роботи за створення на базі бібліотеки культурно-просвітнього центру (1995–2013).

Необхідно згадати імена рядових співробітників, тих, хто впродовж більш ніж 80 річної історії бібліотеки вніс свій внесок у розвиток і процвітання бібліотеки. Ось їх імена: Бран Любов Марківна, Бондар Тамара Яківна, Діденко Лідія Іванівна, Крупчатнікова Аліса Михайлівна, Кабалкіна Циля Борисівна, Климова Маргарита Євгенівна, Каневцова Віра Платонівна, Немиткіна Ліна Іллівна, Сідельник Валентина Антонівна, Фрас Леніна Сергіївна.

З 2013 року Центральну міську бібліотеку очолює – Передерій Світлана Іванівна.

Робота бібліотеки завжди і тепер підпорядкована загальній концепції: залучити якомога більшу кількість читачів у бібліотеку, максимально розкрити фонди, надавати всім категоріям користувачів якісний і безкоштовний доступ до будь-яких інформаційних ресурсів, прищепити любов до читання, розширити коло інтересів, знайомити з кращими досягненнями світової культури, сприяти формуванню світогляду людини, його моральних цінностей, допомагати розкрити творчі можливості і потенціал читачів.

Ми прагнемо відповідати званню - сучасна публічна бібліотека XXI століття.

Ірина Серенко

На нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека централізованої бібліотечної системи Шевченківського району м. Харкова

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 096-860-08-20.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 16.00
Вихідний день – вівторок та неділя, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ЦБС Шевченківського району м. Харкова
2011-2024