Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Про творчий досвід та перспективи у роботі!.. (до Дня оповідань про свої робочі дні)

18 Января 2022 - 13:04

Анотація. Дана стаття має на меті розкрити актуальні питання проблем сучасної бібліотеки та запропонувати шляхи її розвитку. Мова йтиме як про офлайн-, так і про онлайн-напрямки роботи бібліо-закладу. Значний акцент у доповіді зосереджено на питаннях самореклами бібліотек.
 
Ключові слова: бібліотечна справа, шляхи розвитку бібліотеки, залучення молоді, самореклама бібліо-закладу, україномовний відеоконтент, відеоредактор, буктрейлер, СЕО, формат онлайн-бібліотеки, Бібліотека сімейного читання.
 
Привіт усім небайдужим щодо питань культури, зокрема бібліотечної справи) Мене звати Вероніка Загоскіна. І працюю я над реалізацією культурних проектів у Бібліотеці сімейного читання, що на Олексіївці. Дана стаття має на меті розкрити актуальні питання проблем сучасної бібліотеки, а основний акцент зроблено на векторі її подальших перспектив розвитку!
 
Особисто мене, як людину безпосередньо дотичну до сфер культури та мистецтва, давно цікавить тема реформування цього закладу. Адже ні для кого не є новиною, що бібліотеки вже не можуть існувати у тому вигляді, в якому існували раніше. Світ змінюється – і це нормально. Наприклад, зараз у Європі дуже помітною є тенденція до модернізації бібліотек, їх перетворення на інформаційні та культурно-просвітницькі центри. Тому сьогодні я хочу поговорити про реалії та можливості розвитку сучасного українського бібліо-закладу.
 
 
По-перше! Вважаю, що має змінитися основний вектор діяльності бібліотек! Що я маю на увазі?.. Основний акцент роботи бібліотекаря має зосереджуватися не стільки на книговидачі, скільки на перетворенні бібліо-закладу на своєрідну культурну платформу, де кожен бажаючий зможе презентувати свої вміння і таланти та отримати зворотній зв’язок від глядачів. Так, наприклад, дуже великий процент талановитої молоді (і не тільки молоді!) винаймають за немалі кошти зали чи то кафе, чи ресторанів задля проведення літературних салонів чи камерних музичних вечорів. Я сама, як людина творча, неодноразово брала участь у таких заходах, а опісля, спілкуючись із самими організаторами, питала у них: «Чи буде вам цікаво проводити подібні творчі вечори у бібліотеці, і що важливо, на безоплатній основі?!» На що отримувала відповідь, себто «бібліотека є закладом академічним і послуговується вона занадто жорстким рамкам як для творчого самовияву». Тобто для більшості людей бібліотека асоціюється із закладом застарілого типу, де все йде «по ГОСТу» і ніде розвернутися… Але ж я знаю, що це не так! І що сучасна бібліотека відкрита для молоді та нових віянь у творчості!..
 
Отже, дуже актуальним постає питання самореклами бібліотечних закладів, як безпосередньої (наприклад, анонсування культурних заходів у соціальних мережах та на бібліо-сайтах), так і опосередкованої (про це пізніше). На рівні з дитячими майстер-класами та курсами комп’ютерної грамотності для людей старшого покоління (це те, що вже активно проходить у нашій бібліотеці-філіалі сімейного читання), проведення творчих вечорів також сприятиме залученню до закладу нових читачів, зокрема молоді.
 
Якщо ж зачиняються одні двері,
то перед вами відкриваються нові можливості!
Потрібно лише придивитись пильніше...
 
По-друге. Звичайно ж, у своїй модернізації бібліотеки мають враховувати сучасні реалії життя. І науково-технічний процес новітнього часу тут диктує свої умови. А значне місце в роботі та дозвіллі кожного з нас посідає інтернет! Одразу хочеться зазначити, що особливо в останні роки найвищі рейтингові позиції у мережі займає відеоконтент. Цим легко пояснити неймовірну популярність сучасного Ютубу. То до чого я все це веду?.. Особисто я вбачаю у якісному відеоконтенті унікальний інструмент як цікавої подачі матеріалу, так і опосередкованої реклами бібліотечного закладу, що сприятиме залученню нових читачів. Наша Бібліотека сімейного читання поступово рухається в цьому напрямку і це, у свою чергу, дає непогані результати. Так, наприклад, ми тісно співпрацюємо з гуртком орігамі «Дзунако» та регулярно викладаємо на нашому ютуб-каналі оригінальні майстер-класи з техніки орігамі. З-поміж інших, цими публікаціями зацікавилися вчителі початкових класів. А тому згодом у школах були неодноразово проведені тематичні майстер-класи з використанням цих самих відео.
 
 
Досить популярним на Ютубі є відео-контент із розбором літературних творів. Звичайно ж, якщо він якісно відзнятий і змонтований, а подача матеріалу – цікава та емоційна. Саме тому серед можливих перспектив роботи бібліотек особисто я вбачаю створення подібних відеороликів у приміщенні бібліотеки, завдяки яким ми могли б популяризовувати літературу чи загалом записувати пізнавальний відеоматеріал. І ось ще одне! На просторах Ютубу не так і багато дійсно якісного подібного україномовного контенту. Тож для діяльності тут поле непахане…
 
До речі, наша бібліотека вже намагалася працювати у цьому форматі) Таким чином ми звернулися до читачів та проанонсували нові надходження, а саме неймовірні серії книг від сучасної письменниці-фантаста Наталії Щерби. Процес роботи виявився досить клопітким, тим не менш дуже цікавим, а головне – результативним! Як наслідок, ми отримали непоганий зворотній зв’язок від наших читачів та користувачів інтернет-мережі.
Як це виглядає? Дивіться далі=)
 
 
Для монтажу я використала відеоредактор Icecream – простий та зі зручним інтерфейсом. Звичайно ж, для створення більш якісного відеоконтенту потрібен відеоредактор на порядок складніший. Саме тому суттєвою перевагою для сучасного бібліотекаря було б володіння відповідними комп’ютерними програмами. До речі, надалі можна було б залучати читачів бібліотеки до участі у знімальному процесі, де вони діляться своїми враженнями від прочитаної книги або ж виявляють свої здібності і таланти у контексті літературно-музичної відеокомпозиції.
Так, за час пандемії однією з найпоширеніших форм роботи сучасної бібліотеки стала відеопрезентація. Ми всі це знаємо!.. Як правило, відео- презентації готуються принагідно до свят або ж проводяться таким чином онлайн-виставки творчих робіт наших читачів. У результаті маємо яскравий та інформативний контент, органічно поєднаний із чудовою музикою. Проте цю форму роботи також можна розвивати)
 
Так, щоб зробити перегляд деяких відеоробіт більш комфортним для глядача, наша бібліотека продовжує випускати контент із супровідною озвучкою та фоновою музикою для створення відповідної атмосфери. Наприклад, не так давно ми випустили відповідне відео по оповіданню В. Винниченка «Федько-халамидник» у межах масштабного проекту «Читай українською». Дивіться далі!)
 
 
До речі, нещодавно одна наша читачка, вчителька української мови та літератури, спитала, чи може вона використати цей відеоролик на відкритому уроці. Ну а ми завжди раді, коли наш контент знаходить свого глядача!)
 
Ну і звичайно ж, буктрейлери!.. Підтримую таку форму роботи, вважаю її цікавою, яскравою та перспективною для залучення до читання тієї чи іншої книги. Як приклад, один із буктрейлерів від нашої бібліотеки вже набрав на Ютубі більше трьох тисяч переглядів. Таким чином був презентований відомий дитячий твір Олексія Толстого «Золотий ключик або Пригоди Буратіно». Сьогодні ж до перегляду я хочу запропонувати ще один буктрейлер (із нещодавніх), створений за мотивами збірки новел «Декамерон» Джованні Боккаччо…
 
 
Окремо я хочу зупинитися на такому немаловажливому явищі сучасних реалій, як СЕО-ранжування. Про що тут мова?.. Простими словами, СЕО - це ряд заходів, що мають на меті підіймати позицію вашого сайту (вашого контенту) при пошуковому запиті. Розуміння основ СЕО та володіння відповідним інструментарієм надало б бібліотекарям реальну можливість презентувати свій контент якомога більшій кількості людей та навіть знайти постійну аудиторію. У цілому висока рейтингова позиція бібліотеки сприяє розширенню спектра її діяльності. Так, бібліотечним закладом можуть зацікавитися видавництва чи окремі автори задля співпраці, так би мовити, «на правах реклами») Себто «ви рекламуєте наші книги, а ми у свою чергу поповнюємо ваш бібліотечний фонд новенькими примірниками». До речі, ютуб-канал, що набрав більше п’яти тисяч підписників, також монетизується. Погодьтесь, це приємний бонус)
 
І наостанок я просто не можу не сказати декілька слів про популярний сьогодні формат онлайн-бібліотеки. Адже у сучасному світі яскраво вираженою є тенденція переходу читачів на книги в електронному форматі. Особливо це стосується молоді. Таким форматом послуговуються зараз багато великих бібліотек, створюючи аналогічний своєму книжковий фонд в режимі онлайн. Я вважаю, що цей напрямок роботи є досить перспективним для бібліо-закладів. Особливо якщо мова йде про популярні літературні твори або ж рідкісні видання.
 
Електронні книжки компактні та прості у користуванні. Серед переваг онлайн-бібліотек також можна виокремити цілодобовий доступ до онлайн-книг із будь-якої точки світу.
 
Проте є і свої недоліки! Так, наприклад, екрани електронних пристроїв часто перевтомлюють очі. До того ж використання цифрової книги завжди лімітується кількістю заряду акумулятора. А отже, електронна бібліотека не може витіснити нашу традиційну. Проте можливість альтернативи завжди приваблюватиме потенційних читачів, адже таким чином враховуються індивідуальні потреби кожного.
 
Отже, підсумувати все вищесказане хочеться просто і по-філософськи… Якщо ж зачиняються одні двері, то перед вами відкривається безліч нових можливостей. Потрібно лише придивитись пильніше!.. Звичайно ж, ми маємо враховувати попередній досвід роботи бібліотек, спиратися на нього. Проте рухатися далі! Генерувати цікаві ідеї та впроваджувати їх у життя.
 
Матеріал підготувала Вероніка Загоскіна,
працівник бібліотеки-філії сімейного читання
ЦМБ імені В. Г. Бєлінського
Шевченківського р-ну,
м. Харків
 
Наша адреса: пр-т Л. Свободи, 32А;
тел: (057) 338-03-71;
e-mail: lib.fam.read@gmail.com;
Facebook: Библиотека на Алексеевке;
сайт: belinskogo.kh.ua 

Отзывы

Чтобы оставлять комментарии и отзывы - вы должны Войти или ЗарегистрироватьсяНа нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека ім. В. Г. Бєлінського

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 097-158-98-41.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 18.00
Вихідний день – вівторок, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського
2011-2024