Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Мальовничими куточками південної Слобожанщини

Юлія Мироненко, Валентина Кирик

Якою б не була погода за вікном, дощі чи неймовірна спека, а наша мандрівка Харківщиною триває.

Можна і не стояти в довжелезних чергах залізничних кас за квитками, щоб поїхати за тисячу кілометрів по враження. Адже незабутні враження чекають на вас майже в кожному куточку рідної області.

Якщо ж ви таки вирішили здійснити мандрівку Слобожанщиною і вагаєтеся з вибором району, сьогодні ми пропонуємо вам узяти курс на південь. Тут, як і на півдні України, є де скупатися, порибалити і позасмагати під сонцем. Крім того, якщо ви більш прихильні до не дуже активного і пізнавального відпочинку, то ця місцевість зможе зацікавити вас історичними, археологічними та іншими визначними місцями.

Лозівський район

Найбільші водоймища на півдні Харківщини – у Лозівському районі. Це Орільське і Краснопавлівське водосховища.

– Я люблю відпочивати на Краснопавлівському водосховищі, – каже Галина Реброва. – Там можна не тільки позасмагати на пляжі та скупатися, а й позбирати смачну суницю, яка росте неподалік водосховища, та порибалити. Крім того, ми з друзями нерідко збираємо гриби в сосновому лісі, який також знаходиться поблизу.

Якщо вам подобається верхова їзда – завітайте до села Кінне, де розташовано кінний завод. За кількістю і якістю поголів’я племінних коней він є одним з найкращих в Україні.

Також можна здійснити незабутню подорож на велосипедах. А дізнатися все про цей вид транспорту і про велоспорт вам допоможе музей велотуризму, що збудований на центральній площі міста Лозова.

Можна також відвідати ботанічні заказники місцевого значення: «Балка Михайлівська» (знаходиться біля с. Михайлівка), «Мальцівський» (розташований неподалік від с. Мальцівське) та «Гора Городовище» (на околиці с. Смирнівка).

Гора Городовище – це рідкісна екосистема, в якій поєднуються незвичайні геологічні та геоморфологічні прояви (з трьох боків гору охоплює річка) з занесеними до Червоної книги України видами флори. Поруч із заказником розташовано джерело Буркуча.

Ентомологічні заказники – «Михайлівський», біля с. Катеринівка, та «Берестовий», що неподалік від с. Надеждівка. Обидва заказники було створено в 1984 році з метою відновлення і збереження чисельності комах, які є запилювачами рослин.

А насолодитися пташиним співом можна, відвідавши орнітологічний заказник «Пташиний», який було створено в 2005 році в акваторії Орільського водосховища. Під час сезонної міграції він є місцем зупинки перелітних птахів водно-болотного комплексу. Серед птахів є рідкісні види, занесені до Червоної книги України і до Європейського Червоного списку (орлан-білохвіст, скопа, казарка).

Ще в Лозівському районі є зоопарк і дендропарк «Дружба».

Первомайський район 

Одне з найцікавіших місць района – залишки фортець Української укріпленої лінії XVIII століття. Біля села Єфремівка – Єфремівська фортеця, а також Олексіївська та Михайлівська фортеці. Тож любителям історичної романтики – саме сюди.

А якщо ви хочете не просто уявляти собі лицарські бої, а й брати участь у них, то у вас буде така нагода. У цьому році в Первомайському районі вперше пройшло етнографічне свято «Олексіївська фортеця», яке було приурочене до 280‑й річниці від дня заснування Української оборонної лінії. Роботи зі зведення фортеці було розпочато українськими козаками за особистим розпорядженням імператриці Анни Іоанівни в 1731 році. Оборонну лінію, до якої входила і Олексіївська фортеця, будували з метою захисту від постійних на той час набігів кримських татар. Не жалкуйте, якщо цього року ви не потрапили на це свято. Наступного, як обіцяють у райдержадміністрації, воно проходитиме ще цікавіше.

«Ми щороку змінюватимемо тему. Скористаємося уроками цього свята, врахуємо переваги й недоліки. Наступного року – є така думка – буде козацька тематика. Я запросив нащадка гетьмана Мазепи – Миколу Миколайовича Мазепу – для того, щоб він подивився і запропонував своє бачення заходу», – повідомив голова Первомайської райдержадміністрації Віктор Намчук.

Своїми враженнями від цьогорічного фестивалю і відпочинку на Первомайщині ділиться Оксана Водяницька:

– Мені дуже сподобалось таке своєрідне свято. Планую і в наступному році приїхати до Олексіївки. А щодо відпочинку у несвяткові дні, то я з друзями часто ходжу до лісу на шашлики, а ще мені подобається купатися у водоймищах поблизу Первомайська, там є дві річки – Берека й Орілька.

На території Єфремівської сільської ради розташовано історичну пам’ятку під назвою «Слобожанська Хатинь». Це пам’ятник спаленим у роки Великої Вітчизняної Війни, у лютому 1943 року, 240‑м мирним жителям сіл Єфремівка і Семенівка. У 2004 році на місці спаленої церкви побудовано нову каплицю, яка є складовою частиною цілісного меморіального комплексу.

Крім того, на території району є багато заказників місцевого значення: Ботанічні заказники «Верхньобишкинський» (розташований біля с. Верхній Бишкин) та «Берецький» (біля с. Берека), ентомологічні заказники «Парижанський» та «Орільський» і гідрологічний «Єфремівський».

Зміївський район

Зміївський район відомий своїм національним природним парком «Гомільшанські ліси», що займає площу 14314,8 га. Це один із наймальовничіших куточків природи Харківської області. Тут можна побачити сотні різновидів рослин, деякі з них – рідкісні і мають неабияку цінність. Крім того, у «Гомільшанських лісах» живуть види тварин, яких занесено до Європейського Червоного списку, та 38 видів тварин, занесених до Червоної Книги України. Пересічних відвідувачів парку особливо вражають колонії чаплі сірої, яких можна побачити в затоці Косач біля Коробових Хуторів.

На території «Гомільшанських лісів» знаходиться унікальний за своєю красою ландшафтний заказник «Гомільшанська лісова дача». Він має велике ґрунтозахисне та водоохоронне значення. Тут, серед більш ніж восьмисот видів рослин, є близько тридцяти таких, що перебувають під загрозою зникнення.

З природних об’єктів туризму в Зміївському районі є також лісові заказники місцевого значення «Скрипаївський», «Мохнацький», «Середньодонецький», ботанічний заказник «Озеро Борове», три ентомологічні заказники – «Прогін», «Роздольне» і «Кукулівський». Також у Зміївському районі є чимало археологічних та історичних об’єктів туризму. Наприклад, у селі Таранівка знаходиться пам’ятник Героям широнінцям, які в 1943 році захищали село від німців.

Жодного туриста не залишить байдужим краса Коробових Хуторів. Це – один із старих курортів Харківщини, розташований на березі річки Сіверський Донець усього в 50 км від Харкова. Тут можна знайти безліч баз відпочинку, ресторанів і центрів розваг. Можна відвідати також лісові заповідники «Скрипаївський», «Мохнацький», «Урочище Борки», а також порибалити на річці й озері Білому. Тут стоїть також унікальна Козача гора де можна випробувати свої здібності в скелелазінні. За переказами, саме на цій горі відбувся бій між Змієм Гориничем та Іллею Муромцем.

Активний відпочинок чекає на вас у селі Тимченки, де знаходиться база відпочинку. Вона розташована в мальовничому місці на березі річки Мжа. Унікальна природа, чисте повітря, річка – це місце просто створене для відпочинку осторонь повсякденних турбот, міського шуму й суєти. Упорядкований піщаний пляж, тепла й чиста вода, хвойний ліс дозволяють розслабитися і повною мірою насолодитися навколишньою природою. А для того, щоб відпочинок пройшов якнайкраще, ви можете здійснити водні прогулянки на катамаранах, зіграти в настільний теніс та великі шахи. Якщо ви захочете провести в Тимченках декілька днів, можена зняти будиночок на березі річки.

Зміївський район – чудове місце для роботи та відпочинку.

Ізюмський район

Ці краї мають цікаву історію, витоки якої сягають глибокої давнини. Саме тому на території району збереглося багато археологічних об’єктів туризму. Наприклад, біля села Яремівка було знайдено одну з найстаріших в Україні стоянок, її відносять до раннього палеоліту. На всій території району можна побачити кургани – згадку про кочівницькі народи Х–ХІ століть. Кам’яних баб з цих курганів перенесли на гору Кременець, де вони перебувають і досі. Однак, це лише незначна частина тих дивовижних археологічних пам’яток, що є в районі.

Любителів шедеврів архітектури в Ізюмському районі також чекає багато цікавого. У селі Іванівка, приміром, стоїть зведена в 1776 році церква Іоанна Предтечі, виконана в стилі пізнього бароко. У селі Капітонівка туристи знайдуть перлину культової архітектури класичного періоду – Варваринську церкву, зведену за проектом Петра Ярославського. У самому Ізюмі також є дивовижні церкви: Преображенський собор у стилі українського бароко (1684 р.), Свято-Миколаївська (початок XIX століття) і Вознесенська церкви в стилі класицизму.

Не менш багатий Ізюмський район і на природні об’єкти туризму. Тут є ентомологічні заказники «Круглий» і «Запилювачі»; ботанічні заказники «Бугаєвська» і «Караван»; ботанічні пам’ятки природи «Петровський дуб-велетень», «Пєсковська», «Ізюмська дача», «Красношахтарська». У самому районі знаходиться комплексний пам’ятник природи місцевого значення – «Гора Крем’янець», у південній частині підніжжя якої можна знайти понад двісті різних видів рослин.

– Добре можна відпочити, піднявшись на Крем’янець, там зелено і відкривається чудовий вид на річку, на дубовий гай, – ділиться Станіслав Кацион. – Там же знаходиться і меморіал, присвячений Другій світовій, та вічний вогонь. Можна вийти на вилазку в дубовий або березовий гай, але там уже рівень веселощів прямо пропорційний власній винахідливості.

Барвінківський район 

Якщо ви приїхали до Барвінківського району, ви обов’язково маєте здійснити екскурсію фортецями краю. Тут є п’ятигодинна екскурсія по оборонної лінії, є Тамбовська фортеця, Церква у стилі українського бароко. Екскурсоводи можуть також показати місця походу князя Ігоря і козацький майдан, де запорізькі й донецькі козаки проводили ради. У селі Грушуваха Барвінківського району відшукали для туристів ткацький верстат, на якому майстриня готова давати майстер-класи.

Серед природних пам’яток ви можете відвідати ландшафтний заказник «Новодмитрівський» (розташований біля с. Нова Дмитрівка), ботанічний заказник «Данилівський» (що на околиці с. Данилівка), ентомологічні заказники «Красногірький» (це ділянка це ділянка на степових схилах балки біля с. Іванівка, де живуть біля 10 видів диких бджіл) і «Чабанне» (с. Нова Дмитрівка). Слід згадати ще й орнітологічні заказники «Бритай» і «Кутеватське». «Бритай» розташований в с. Нова Дмитрівка. Це унікальний орнітологічний комплекс – місце поселення нових видів птахів: лебедя шипуна, чаплі великої білої, чаплі рудої. Серед занесених до Червоної книги України – ходуличник. «Кутеватське» - у с.Мечебилове, це орнітологічний комплекс із розмаїттям різних представників тваринного світу.

Недалеко від Барвінково є ще один цікавий пам’ятник, геологічний: розріз палеогенових відкладень на правому березі річки Сухий Торець.

Юлія Мироненко Мальовничими куточками південної Слобожанщини [Електронний ресурс] / Ю.Мироненко, В.Кирик .

На нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека ім. В. Г. Бєлінського

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 097-158-98-41.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 18.00
Вихідний день – вівторок, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського
2011-2024