25 травня 2017 року ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського пройшов міський семінар «Проектна діяльність публічних бібліотек міста». Двадцять шість фахівців з усіх районних ЦБС взяли участь в роботі семінару, ділилися досвідом реалізації різних бібліотечних проектів.
Бібліотечні проекти - соціальні, некомерційні, вони призначені для зміни ситуації в галузі забезпечення більш повного і ефективного доступу до інформації та бібліотечних послуг. Умовами ефективності бібліотечних проектів є - прагнення бібліотек до кооперації та взаємодія з іншими бібліотеками, інформаційними та культурними установами, місцевою владою, некомерційними організаціями.
Заступник директора з питань менеджменту та проблемно-аналітичних питань ХОБЮ Марія Медведська презентувала проект соціальної адаптації внутрішньо-переміщених осіб, який фінінсіруется німецьким урядом і німецької федеральної компанією GIZ спільно з Харківським відділенням Української бібліотечної асоціації. Його девіз: «Навколо знань єднаємо громаду».
Мета проекту: допомога в освіті, творчій самореалізації та соціальної адаптації для людей, вимушених змінити місце проживання в результаті війни на сході України.
В рамках проекту пройшли:
- ярмарок вищих навчальних закладів;
- тренінги з профорієнтації;
- курси основ комп'ютерної графіки;
- тренінги з інтернет-безпеки;
- виїзні тренінги по медіаграмотності;
- майстер-класи ефективної комунікації;
- психологічні тренінги по стресостійкості.
17 травня 2017 року Харківській обласній бібліотеці для юнацтва відбулося урочисте відкриття інтернет-центру на 8 робочих місць. Користування інтернет-центром безкоштовне.
З реалізацією проекту «Корпоративна мережа публічних бібліотек міста Харкова» познайомила присутніх заст. директора з інновацій ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського Серенко Ірина.
Проекту більше десяти років. І за цей час багато чого досягнуто. Поетапно вирішуються поставлені цілі: Об'єднання інформаційних ресурсів публічних бібліотек Харкова, створення єдиного інформаційного простору; Повне і оперативне задоволення інформаційних запитів користувачів на основі корпоративних ресурсів; Інтеграція інформаційних ресурсів публічних бібліотек регіону в світовому інформаційному просторі; Раціональне використання внутрішніх ресурсів на основі об'єднання трудових зусиль бібліотек.
Формування корпоративного електронного каталогу - основне з завдань Проекту. З 2007 року над створенням електронного каталогу працюють всі бібліотеки - учасниці. Вносяться описи на нові надходження книг та інші документи, аналітичний опис статей з періодичних видань і збірників. З 2012 року - ретро введення фондів бібліотек. З 2016 Електронний каталог корпоративної мережі публічних бібліотек міста Харкова доступний користувачам в мережі Інтернет, розміщений на сайтах бібліотек - учасниць. Зараз електронний каталог налічує близько 100 000 записів на книги та інші документи.
Проект розвивається, на порядку денному вирішення наступних завдань: Формування цифрових колекцій; Організація електронної доставки документів і об'єднаної віртуальної довідкової служби; Організація електронної книговидачі на базі єдиного читацького квитка і єдиної БД читачів в бібліотеках-учасницях Корпорації.
Валентина Іванова, директор ЦБС Слобідського району розповідала про роботу Пункту європейської інформації, який вже два роки працює в ЦБ ім. Тургенєва по проекту УБА «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської информації в бібліотеках». Цілі роботи пункту: поширення офіційної інформації про ЄС, популяризація європейських цінностей, європейської освіти, розширення знань про національні, культурні, духовні цінності країн Європи і найголовніше прищеплення почуття приналежності нашої держави до європейських народів і безперечність європейського вибору в майбутньому. В рамках проекту проходять: віртуальні подорожі по країнах Європи, пізнавальні ігри, тематичні заняття в Ленгвіч-кафе, читачам доступна віртуальна бібліотека представництва ЄС в Європі. 18 травня ЦБС Слобідського району відкрила ще один пункт Європейської інформації в бібліотеці-філії № 22.
«Відкрий для себе рідне місто» - так називається проект, який презентувала директор ЦБС Новобаварського району Олена Мунтянова. Головна мета проекту - вивчення і популяризація історії Харківщини. В рамках проекту бібліотеки: збирають першоджерела краєзнавчої інформації; комплектують фонди краєзнавчої літературою; випускають тематичні збірники з інформацією про Новобаварський район, календарі знаменних дати, хроніки подій, досьє на пам'ятники архітектури; щотижня проводять краєзнавчі читання; працюють клуби любителів історії; організовуються в зустрічі з харківськими письменниками, поетами, краєзнавцями.
Людмила Стрельникова бібліотекар відділу обслуговування ЦБ ім. А. П. Чехова ЦБС Індустріального району познайомила колег з комплексом пілотних проектів «Арт-ковчег», який нещодавно стартував в бібліотеці. У програмах проекту читацькі активності: Активне довголіття: лекції дієтолога, практичні заняття зі скандинавської ходьби; клуб «Шаховий острів»; заняття по нейрографіці; майстер-класи з образотворчого та прикладного мистецтва для дітей та дорослих; диспути, ігри, екологічні десанти, уроки мужності.
Анна Обедіхіна і Вікторія Бандурко представили проекти ЦБС Немишлянська району:
1. «Молоді таланти Харкова». Цілі і завдання проекту: Організація безкоштовних літературних курсів та тренінгів для письменників початківців; Випуск літературного альманаху з кращими роботами молодих талантів; Виставка-ярмарок творчих робіт юних талантів; Організація концертів районного масштабу для молодих виконавців; Формування партнерських відносин з фотографами Харкова, з метою проведення майстер-класів, фото-конкурсів, фото-виставок для молоді.
2. «Школа здорової особистості». Мета: надання безкоштовної психологічної допомоги та підтримки населенню Немишлянська району.
3. «Право і життя». Мета: створення умов для формування правової культури серед населення Немишлянська району міста Харкова. Перспективи: Розширення партнерських відносин з громадськими організаціями, юристами, студентами юридичних факультетів, політологами, ЗМІ; Надання юридичної допомоги онлайн на офіційній сторінці бібліотеки і в соціальних мережах, безкоштовне консультування досвідченого юриста.
Московську ЦБС представляла Олена Храмцова, завідуюча бібліотекою-філією № 32, розповіла про соціокультурний проект «Театр книги». Проект, в якому задіяні всі бібліотеки району, спрямований на пропаганду літератури і читання засобами театрального мистецтва. В бібліотеках працюють: театр ляльок «Золотий ключик», театр-книга «Казка», проходять фестивалі пісень і музики.
Одноголосно вирішено, що проекти бібліотекам потрібні і важливі! В результаті ефективно реалізованого бібліотечного проекту, як правило, виникають нові освітні, інформаційні, культурні та соціальні послуги, нові можливості, нові структури. Ідеальний проект - той, користь від якого не закінчується з ним, результати стійкі, а успішний досвід використовується іншими людьми і організаціями!